• ۰۲۱-۵۸۱۲۹

  • nezarat@ircg.ir

برای حفظ تندرستی و شادابی بچه‌ها چه كار بايد كرد
برای حفظ تندرستی و شادابی بچه‌ها چه كار بايد كرد

پدر/ مادر‌های عزیز! برای حفظ تندرستی و شادابی بچه‌های عزیزتون، لطفاً


پدر/ مادر‌های عزیز!

برای حفظ تندرستی و شادابی بچه‌های عزیزتون، لطفاً 

  1. سعي کنيد قبل از بازي­ کردن يک بازي توسط فرزندتان، خلاصه ­اي از داستان يا نقد آن را بخوانيد و با ديگر والدين و فرزندان بزرگتر درباره بازي صحبت کنيد. اگر چه بهترين حالت اين است که خودتان، پيش از فرزندتان آن بازي را بازي کنيد.
  2. سعي کنيد فرزندتان در فضاي مشترک خانه بازي کند و حتي المقدور از بازي کردن فرزندتان در اتاق خصوصي­ش خودداري کنند.
  3. بازي کردن فرزندتان را به مدت زماني که قبل از بازي براي او تعيين مي­ کنيد (مثلا 45 دقيقه)، محدود کنید.
  4. هميشه دقت کنید که فرزندتان پس از درس خود به بازي کردن بپردازد و نه پيش از آن.
  5. بهتر است در هر روز بیش از 2 ساعت برای انجام بازی های رایانه ای وقت صرف نشود و در عین حال لازم است بعد از هر 40 دقیقه انجام بازی، فرزندتان از پشت رایانه برخیزد و به مدت 10 تا 15 دقیقه استراحت کند.
  6. از انجام بازی های رایانه ای توسط فرزندتان در آخر شب و یا قبل از خواب جلوگیری کنید، چرا که تحقیقات نشان می دهند که این امر باعث می شود بازیکن دچار اختلال در خواب و یا بی خوابی شود.  
  7. بازی ها به دلیل سخت بودن بعضی مراحل می توانند باعث عصبانی شدن و خسته شدن فرزندتان شوند، در این صورت بهتر است که در کنار فرزندتان باشید، او را آرام کنید و با خوش طبعی از عصبانی شدن بیش از حد او جلوگیری نمایید.

8)در هنگام بازی، فرزندتان بهتر است بر روی نوعی از صندلی بنشیند که دارای تکیه گاه مناسبی باشد، به طوری که کمرش را به طور کامل پوشش دهد.

9)در هنگام بازی کردن فرزندتان، از مصرف بیش از اندازه خوراکی های شیرین به خصوص قهوه با شکر جلوگیری کنید. 

10)   به فرزندتان آموزش دهید که از خم شدن دست از ناحیه مچ در هنگام بازی اجتناب کند و مچ دستش را به صورت مستقیم بر روی میز قرار دهد.

11)   به فرزندتان آموزش دهید که از خم شدن گردن به سمت بالا و یا پایین و یا نزدیک شدن به مانیتور خودداری کند تا آسیب جدی در دراز مدت برای او ایجاد نشود

12)   به فرزندتان آموزش دهید که مانیتور خود را به صورتی قرار دهد تا نور در آن منعکس نشود. انعکاس نور خورشید و یا دیگر منابع روشنایی می توانند برای چشم مضر باشند.

13)   به فرزندتان توصیه کنید که بهتر است بیشتر بازی هایی را انجام دهد که او را مجبور به فکر کردن می کنند. این امر باعث فعالیت بیشتر مغز و در نتیجه تقویت حافظه و افزایش قدرت تفکر بازیکن می شود.

14)   به فرزندتان آگاهی دهید که فاصله چشم با مانیتور در هنگام بازی کردن باید حداقل 50 سانتیمتر باشد.

15)   به فرزند خود آگاهی دهید که در هنگام بازی کردن سعی کند تا به طور مداوم پلک بزند. این عمل از خشکی چشم جلوگیری می کند. همچنین به دلیل تمرکز و خیره شدن بازیکن به مانیتور تعداد دفعات پلک زدن کاهش می یابد و این خود دلیلی برای قرمز شدن و خستگی چشم به شمار می رود

16)   سعی کنید شرایطی فراهم کنید که فرزندتان به انجام بازی های چند نفره بپردازد. بازی های تک نفره در دراز مدت باعث منزوی شدن بازیکن می شود


اگر هم سوال، مطلب یا مشکلی داشتید با شماره مرکز تماس بنیاد ملی بازی‌های رایانه ‌ای تماس بگیرید.

021-58129

ما در خدمت شما هستیم.