• ۰۲۱-۵۸۱۲۹

  • nezarat@ircg.ir

آنچه والدین باید درباره خرید اینترنتی بازی و محصولات مربوط به آن بدانند.
آنچه والدین باید درباره خرید اینترنتی بازی و محصولات مربوط به آن بدانند.

در بسیاری از موارد شکایت‌ها به پلیس فتا مبنی بر این موضوع بوده که فرزند خانواده بدون اطلاع والدین خود با توجه به دانشی که در خرید اینترنتی داشته اقدام به خرید درون برنامه‌ای کرده که رقم این خرید‌ها گاهی به ده‌ها میلیون تومان می‌رسد. اما با توجه به قانونی بودن خرید ممکن است هزینه پرداختی قابل بازگشت نباشد.

با توجه به رشد استفاده از اینترنت و همچنین همه‌گیری ویروس covid-19 و به تبع آن افزایش سرانه ساعات بازی‌های آنلاین، استفاده از روش‌های پرداخت آنلاین در اولویت انتقال پول برای فروشندگان دارد. در این بین ناآگاهی برخی از والدین باعث شده است آن‌ها خواسته یا ناخواسته هزینه زیادی بابت بازی‌های رایانه‌ای و محصولات مرتبط با آن کنند.
بسیاری از موارد شکایت به پلیس فتا مبنی بر این موضوع بوده که فرزند خانواده بدون اطلاع والدین خود با توجه به دانشی که در خرید اینترنتی داشته اقدام به خرید درون برنامه‌ای کرده که رقم این خرید‌ها گاهی به ده‌ها میلیون تومان می‌رسد. اما با توجه به قانونی بودن خرید ممکن است هزینه پرداختی قابل بازگشت نباشد.


با رعایت چند نکته می‌توان از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد:


  • کسب دانش لازم جهت پرداخت‌های اینترنتی و در اختیار داشتن کارت بانکی: به هیچ عنوان جهت پرداخت اینترنتی از کسی کمک نگیرید و سعی کنید خودتان شخصا این کار را انجام دهید.


  • برای تلفن همراه خود رمزی بگذارید که قابل حدس برای دیگران نباشد. هر شخصی که کمی شما را بشناسد می‌داند که شما در چه سالی به دنیا آمده‌اید پس سال تولد شما نمی‌تواند رمز مناسبی برای تلفن همراه شما که می‌تواند حاوی اطلاعات مهمی مثل اطلاعات حساب شما در آن ذخیره می‌شود باشد.


  • تلفن همراه یک وسیله شخصی است حتی الامکان از دسترس فرزند خود دور نگه دارید.


  • اطلاعات مربوط به کارت بانکی خود را در دسترس قرار ندهید.


  • در صورتی که فرزند شما بازی می‌کند و علاقه به پرداخت درون برنامه‌ای در بازی‌ها دارد سعی کنید بودجه‌ای را برای این‌کار در نظر بگیرید تا با مدیریت خود شما خرید انجام شود.


  • بسیاری از پرداخت‌های درون برنامه‌ای لازم نیست حتما انجام شود و فقط باعث ارتقاء سریعتر بازیکن می‌شود و این فقط نیاز به زمان و بازی بیشتر دارد این موضوع را برای فرزندان خود روشن کنید تا شاید بتوانند با تلاش بیشتر به هدف خود برسند و نیازی به هزینه نباشد.


  • به فرزند خود تاکید کنید که خرید اینترنتی فقط با حضور شخص شما باید انجام شود حتی اگر پول برای خود اوست. این کار باعث می‌شود تا مدیریت خرید درون برنامه‌ای فرزند خود را بدست خود داشته باشید چرا که ممکن است خرید بیش از حد این محصولات باعث اعتیاد او به این کار (پرداخت درون برنامه‌ای و خرید محصولات بازی) و از این رو در آینده نیاز بیشتری به خرید پیدا کند.


  • زمان بازی کردن فرزند خود را مدیریت کنید. این موضوع بسیار مهم است که تعادلی بین بازی کردن او و پرداخت درون بازی ایجاد کنید چرا که هر چقدر بیشتر هزینه کنید بازیکن بیشتر ارتقاء پیدا می‌کند و کمتر لازم است بازی کند اما با توجه به لذت بخش بودن بازی بیشتر بازی می‎‌کند از طرفی هزینه نکردن در این سری بازی ها که به عنوان پول بده و برنده شو (pay to win) شناخته می‌‎شوند باعث می‌شود بازیکن نسبت به رقبای خود ضعیف تر باشد و باید تلاش بیشتر و وقت بیشتری برای آن بگذارد تا هم سطح بقیه شود.


  • سعی کنید بازی که فرزندتان بازی می‌کند را یاد بگیرید بهتر است از خود او بخواهید برایتان توضیح دهد و از مواردی که میتوان در آن پرداخت انجام داد آگاه شوید. همچنین این کار را ادامه دهید و هر چند وقت یکبار از او بخواهید تا بازی را دوباره به شما نشان دهد چون معمولا بازی‌ها هر چند وقت یکبار بروز رسانی‌هایی انجام می‌دهند و قسمت‌هایی را به بازی اضافه و یا کم می‌کند که می‌تواند کل بازی را تغییر دهد.