• ۰۲۱-۵۸۱۲۹

  • nezarat@ircg.ir

وقتی سیل هم سد بازی گیمرهای مشتاق نشد
وقتی سیل هم سد بازی گیمرهای مشتاق نشد

طی روزهای گذشته تصاویری از یک گیم‌نت سیل‌زده خبرساز شده و واکنش‌های متفاوتی را از طرف مخاطبان برانگیخته است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، این تصاویر گیمرهایی را نشان می‌دهد که به سختی و با شوقی مثال‌زدنی مشغول بازی‌اند در حالی که آب و گل ناشی از سیلاب وارد گیم‌نت شده و تقریبا نیمی از بدن‌شان را پوشانده است. تصاویر نشان می‌دهند که این گیمرها با وجود خطر احتمالی برق‌گرفتگی از جای‌شان تکان نخورده‌ و با سماجت مشغول بازی مانده‌اند. 

در نهایت با مداخله صاحب گیم‌نت، درک او از شدت خطر و خاموش‌کردن کامپیوترها، گیمرها دست از بازی کشیده و محل را ترک می‌کنند. سیو سامسون صاحب این گیم‌نت در استان ریزال کشور فیلیپین از این صحنه‌ عجیب، عکس و فیلم تهیه کرده و آن‌ها را به اشتراک‌گذاشته است. در نهایت این تصاویر در سطح جهان خبرساز و واکنش‌برانگیز شده‌اند. سامسون تلاش کرده با رسیدن سیل و طوفان به منطقه، پسران را از جای‌شان بلند کند چرا که نگران بوده آن‌ها توسط سیلاب کشته شده یا دچار برق‌گرفتگی شوند. 

صاحب گیم‌نت در مصاحبه با رسانه‌ها گفته است: «نمی‌دانستیم آن روز قرار است سیل بیاید؛ وقتی وضع بچه‌ها را دیدم به سرعت وارد عمل شدم و بهشان گفتم باید تجهیزات الکترونیکی را به سطح بالاتری منتقل کنم (تا از آب مصون بمانند). پس از ضبط آن ویدیو، آن‌ها هم بالاخره دست از بازی کشیدند و گیم‌نت را ترک کردند؛‌ هیچ یک از ما آسیب ندیدیم...در ویدیو می‌شنوید که بچه‌ها قصد ترک گیم‌نت را ندارند؛ من مجبور شدم کامپیوترها را خاموش کنم تا از وقوع یک تراژدی پیشگیری کنم. به عنوان یک مهندس کامپیوتر از خطرات حضور آب کنار دستگاه‌های الکترونیکی آگاهم بنابراین پس از ضبط ویدیو بلافاصله همه دستگاه‌ها را جابه‌جا کردم.» 

خوشبختانه تمام کابل‌های الکتریکی درون این گیم‌نت بالاتر از سطح آب قرار داشته و دوشاخه‌ها درون پریزهایی واقع‌شده بوده که در بخش‌های مرتفع‌تر نصب شده‌اند. این ویژگی در مناطقی که مستعد راه‌افتادن سیلاب‌اند، رایج است. در غیر این صورت به احتمال بسیار زیاد شوق عجیب و غریب گیمرها ممکن بود به قیمت خطر جانی و وقوع یک حادثه دردناک تمام شود. 

گرچه بسیاری از مخاطبین این تصاویر به آن واکنش مثبت نشان داده و با شعارهایی مانند «یک گیمر واقعی هرگز دست از بازی نمی‌کشد» به تشویق بچه‌ها پرداخته‌اند اما بسیاری هم اشاره کرده‌اند که بازی‌های ویدیویی ابدا ارزش این را ندارند که افراد بخواهند بخاطرش هر نوع خطر جانی را بپذیرند. برخی از مخاطبان به احتمال برق‌گرفتگی به عنوان یک خطر به شدت جدی اشاره کرده و از این تصاویر و ماجراهای پیرامونش انتقاد کرده‌اند. 

توفان فابین که باعث این سیلاب شده یک سامانه جوی به شدت متلاطم است که با بارندگی شدید و بادهای پرسرعت و سیلاب همراه است. سیلاب ناشی از این سامانه جوی در فیلیپین خسارت‌های زیادی به بار آورده است. این سیلاب‌ باعث آواره‌شدن هزاران نفر و تخلیه مناطق گسترده مسکونی و کشاورزی شده است. طوفان به تدریج به سمت دریای چین شرقی هم حرکت کرده و پس از شدت‌یافتن در آن مناطق باعث کشته‌شدن ده‌ها نفر در کشور چین شده است. 

منبع: مترو نیوز